Title

Dlaczego zębina jest równie ważna, jak szkliwo zęba

Mówiąc o zębach, często się mówi o szkliwie i o tym, że należy je chronić, ale tak naprawdę nie wiadomo, dlaczego. Czy po to, żeby zęby były lśniące i białe? Czy po to, żeby zapobiegać ubytkom? Odpowiedź na oba pytania brzmi TAK, ale jest jeszcze jeden, ważniejszy powód: jeżeli nie zadbasz o szkliwo, zostanie odsłonięta zębina.

O ile szkliwo jest gwiazdą, to zębina jest niczym aktor drugiego planu. Ukryta pod szkliwem zębina składa się z wrażliwej warstwy żywej tkanki i kanalików, które komunikują się z korzeniem zęba. Kiedy dziąsła się cofają i zębina zostaje odsłonięta, to, co nigdy wcześniej nie powodowało bólu zębów, teraz może stać się bolesne. To dlatego, że przez kanaliki zębiny takie potrawy, jak np. gorąca zupa lub zimne lody, stymulują bezpośrednio nerw zęba, a w efekcie odczuwamy przeszywający ból, który nazywamy nadwrażliwością zębów.

Skoro już o tym wiesz, nie zapominaj o zębinie! Dbaj o szkliwo: delikatnie szczotkuj zęby, unikaj kwaśnych pokarmów i zapobiegaj suchości jamy ustnej, a ochronisz zębinę.