Od chirurgicznego środka odkażającego do współczesnego płynu do płukania jamy ustnej

Od chirurgicznego środka odkażającego do współczesnego płynu do płukania jamy ustnej

Czy wiesz, skąd się wzięła nazwa płynu do płukania jamy ustnej LISTERINE® ? Dr Joseph Lawrence, twórca płynu do płukania jamy ustnej LISTERINE®, chciał w nazwie swojego dzieła upamiętnić naukowca, który przecierał szlak. Dr Joseph Lister, angielski lekarz i chirurg, był pierwszym chirurgiem, który wykonywał operacje w sali wysterylizowanej za pomocą sproszkowanego antyseptyku. Efekt? Przeżyło więcej pacjentów niż kiedykolwiek wcześniej. Zainspirowany tym Lawrence stworzył wyjątkową własną recepturę, skutecznie usuwająca bakterie w tkankach, jak te, które występują w jamie ustnej.

1860

Teoria Ludwika Pasteura mówiąca, że niewidzialne zarazki są przyczyną licznych zakażeń, inspiruje angielskiego lekarza nazwiskiem Joseph Lister.

Louis Pasteur

1865

Lister jako pierwszy chirurg przeprowadza operację w sali wysterylizowanej przez rozpylenie w powietrzu sproszkowanego antyseptyku. Liczba zgonów zaczyna spadać.

1876

Lister publicznie uznaje pracę dwóch uczonych, którzy stawiają sobie za cel unowocześnienie praktyk chirurgicznych: dr. Josepha Lawrence'a i Roberta Wooda Johnsona, założyciela firmy Johnson & Johnson.

1879

Zainspirowany Listerem Lawrence tworzy płyn do płukania ust  LISTERINE®, wyjątkowy środek antyseptyczny do stosowania w zabiegach chirurgicznych i do przemywania ran.

Inspired by Lister, Lawrence creates LISTERINE<sup>®</sup>

1881

Prawa do receptury płynu LISTERINE®  kupuje firma Lambert Pharmaceutical Co., która zaczyna go produkować i sprzedawać.

1895

Badania wykazują, że płyn do płukania jamy ustnej LISTERINE®  skutecznie usuwa bakterie  w jamie ustnej. Zwraca to uwagę dentystów.

1914

Płyn do płukania jamy ustnej LISTERINE®  staje się w USA pierwszym produktem na receptę, który może być także sprzedawany bez recepty, i jest reklamowany jako pogromca bakterii w jamie ustnej.

1920-1930

LISTERINE® nadaje nieświeżemu oddechowi nową nazwę „halitoza”.

1997

W kultowej reklamie w USA wróżka-zębuszka zostaje przez płyn LISTERINE® pozbawiona pracy.

2006

LISTERINE® ogłasza śmiałą koncepcję: płukanie jamy ustnej płynem LISTERINE® usuwa o 56% więcej płytki nazębnej niż samo szczotkowanie.

2007 – 2011

W ciągu zaledwie pięciu lat produkty LISTERINE® TOTAL CARE zdobywają 4 nagrody dla produktu roku do pielęgnacji jamy ustnej w Stanach Zjednoczonych.

2011

Na polski rynek wkraczają produkty dedykowane dla najmłodszych: LISTERINE® SMART RINSE® - dla ochrony małych buzi przez próchnicą

2015

Na polskim rynku pojawia się przełomowy produkt LISTERINE® - LISTERINE® ADVANCED WHITE, który przywraca biel zębów już w 2 tygodnie. Produkt ten rok później uzyskuje pozytywną opinię Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

W 2015 roku na polskim rynku pojawia się także płyn do płukania jamy ustnej LISTERINE® PROFESSIONAL GUM THERAPY - o klinicznie potwierdzonej skuteczności w terapii dolegliwości dziąseł.

2016

Płyn do płukania jamy ustnej LISTERINE® TOTAL CARE oraz LISTERINE® COOL MINT ponownie uzyskują pozytywną opinię Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego