Title

Powstrzymaj zgrzytanie: może powodować nadwrażliwość zębów

Nawet jeśli przez cały dzień troskliwie dbasz o zęby, jest coś, co może im szkodzić w nocy: zgrzytanie zębami. Może nawet nie wiesz, że to robisz, ale gdy dowiesz się, jakie są objawy, możesz być zaskoczony.

Objawy zgrzytania zębami w nocy mogą być niemal nieuchwytne. Większość ludzi po prostu zauważa, że budzą się spięci, z obolałą żuchwą. Często też zgłaszają ból głowy, utrzymujący się przez cały dzień. Ponieważ te objawy łatwo przeoczyć, nocne zgrzytanie zębami trwa i niepostrzeżenie wyrządza Twoim zębom szkodę.

Zgrzytanie zębami (inaczej bruksizm) to po prostu jedna z reakcji organizmu na stres, ale jeśli nie zostanie powstrzymane, może spowodować silną nadwrażliwość zębów, która jest i bolesna, i stresująca. Uszkodzenie następuje powoli: wskutek zgrzytania w szkliwie zębów powstają mikroskopijne szczeliny. W końcu zostaje odsłonięta zębina, wrażliwa warstwa osłonięta szkliwem, i w ten sposób zęby zaczynają reagować bólem na gorąco i zimno.

Nie pozwól, by jeden problem spowodował następny. Jeśli podejrzewasz, że zgrzytasz zębami, idź do dentysty, który sprawdzi zęby i może przepisze Ci szynę ochronną na noc. To powinno pomóc Twoim zębom, a Tobie pozwoli dobrze się wysypiać.