Title

5 sposobów na ukojenie bólu nadwrażliwych zębów

1. Więcej delikatności.

Nadwrażliwe zęby wymagają szczególnej troski. Im mocniej szczotkujesz, tym bardziej ścierasz szkliwo i odsłaniasz wrażliwą zębinę. Nawet jeśli zęby stają się mniej wrażliwe i rzadziej bolą, szczotkuj je delikatnie szczoteczką o miękkim włosiu.

2. Nie zaciskaj zębów i rozluźnij się.

Zastanawiasz się, dlaczego Twoje zęby tak się zaciskają? Jeśli budzisz się z obolałą żuchwą, możliwe, że z całej siły zgrzytasz zębami. Zacznij nosić szynę ochronną, aby chronić się przed niszczeniem własnych zębów.

3. Daj im urlop od wybielania.

Każdy lubi mieć białe zęby, ale Twoje zęby nie zawsze lubią, gdy się z nich usuwa plamy. Jeśli wybielasz je zbyt często, możesz ścierać szkliwo, a odsłonięcie zębiny powoduje ból. Zrób sobie przerwę, dopóki nadwrażliwość nie minie na dobre.

4. Poszukaj przyjaznej pasty do zębów.

Zerwij ze swoją ulubioną pastą o smaku miętowym i poszukaj czegoś delikatniejszego, np. pasty z azotanem potasu lub chlorkiem strontu. Te substancje pomagają zamykać kanaliki zębiny lub blokują impuls nerwowy, dzięki czemu bodźce bólowe nie docierają do nerwów. Fachowa wskazówka: tego typu pasty działają po upływie co najmniej dwóch tygodni.

5. Nie bądź bohaterem.

Czy Twój ból trwa dłużej niż minutę? Jeśli tak, nie czekaj dłużej, ruszaj do dentysty. Dentysta może pokryć Twoje zęby powłoką z fluorku lub nałożyć na nie porcelanowe licówki.