Wszystko o zaczerwienionych, opuchniętych, podrażnionych dziąsłach

Gdy dziąsła są zaczerwienione, obrzęknięte i podrażnione, a do tego po czyszczeniu zębów szczoteczką lub nicią dentystyczną zauważysz krew w umywalce, są to pierwsze objawy wczesnego stadium choroby dziąseł, inaczej zapalenia dziąseł, które występuje dość powszechnie. Zdrowo zabarwione, różowe, twarde dziąsła stają się podrażnione, zaczerwienione i rozpulchnione wskutek gromadzenia się na zębach płytki nazębnej. Obolałe, dotknięte stanem zapalnym dziąsła mogą podczas szczotkowania lub nitkowania krwawić.

Najczęstszą przyczyną podrażnienia dziąseł jest niedostateczna dbałość o higienę jamy ustnej. Sytuację może dodatkowo pogarszać niewłaściwa technika czyszczenia zębów szczoteczką. W przypadku nieregularnego i nieprawidłowego szczotkowania oraz nitkowania, resztki pokarmu oraz bakterie mogą bez przeszkód gromadzić się między zębami a dziąsłami, tworząc środowisko, w którym bakterie mogą się namnażać i przekształcać w płytkę nazębną. Gdy ta narastająca warstwa płytki nazębnej na linii dziąseł nie jest usuwana poprzez regularne, staranne dbanie o higienę jamy ustnej, może ona twardnieć i tworzyć kamień nazębny, który daje się usunąć tylko profesjonalnymi narzędziami dentystycznymi. 

Warto pamiętać, że gdy dziąsła są podrażnione i krwawią, przez pewien czas można jeszcze odwrócić infekcję bakteryjną, wystarczy odpowiednio zadbać o higienę jamy ustnej. Tak więc, mimo że zapalenie dziąseł nie jest poważnym problemem, należy go poważnie traktować i leczyć, w przeciwnym razie rozwinie się z niego zaawansowana choroba dziąseł (zapalenie przyzębia, paradontoza), która jest główną przyczyną wypadania zębów u dorosłych. Płucz jamę ustną dwa razy dziennie płynem do płukania jamy ustnej LISTERINE® PROFESSIONAL GUM THERAPY, delikatnie czyść zęby dwa razy dziennie miękką lub elektryczną szczoteczką i raz dziennie używaj nici dentystycznej.

Ponadto regularnie odwiedzaj dentystę w celu usunięcia płytki i kamienia nazębnego.