Zdrowe Dziąsła - Często Zadawane Pytania

Co to jest ten lepki nalot na moich dziąsłach, gdy się budzę?

Na niemal każdej powierzchni może pojawić się cienki nalot bakteryjny, zwany biofilmem. To dlatego rano po przebudzeniu masz uczucie, że Twoje dziąsła i zęby pokrywa jakiś osad. Pojawianie się biofilmu jest zjawiskiem normalnym i występuje u każdego – nawet jeśli używasz szczoteczki do zębów, nici dentystycznej i płynu do płukania ust. Jednak jeśli nalot nie jest codziennie usuwany, może nawarstwiać się i przekształcać w płytkę nazębną. 

Płytka nazębna, która może powodować chorobę dziąseł, składa się ze szkodliwych bakterii (takich, które żywią się resztkami cukrów pozostałymi na dziąsłach i zębach, wytwarzają kwasy i wywołują próchnicę zębów) oraz w części z bakterii przyjaznych (dzięki którym biofilm mniej przyciąga kwasolubne bakterie).

Przy wyjątkowo starannym dbaniu o zęby w domu – codziennym szczotkowaniu, nitkowaniu i płukaniu – można zminimalizować osadzanie się biofilmu, a nawet poprawić jego jakość przez zwiększenie ilości obecnych w nim przyjaznych bakterii. Jednak przy nie dość częstym czyszczeniu dziąseł i zębów biofilm (na ogół barwy jasnożółtej) twardnieje i przechodzi w kamień nazębny, tworząc gruby osad, który mogą usunąć tylko dentyści za pomocą profesjonalnych narzędzi. Używaj płynów do płukania, aby biofilm w Twojej jamie ustnej był mniej szkodliwy.

Jaki jest związek między chorobą dziąseł, zapaleniem dziąseł i paradontozą?

Kiedy w trosce o swoje dziąsła zaczynasz szukać informacji, szybko okazuje się, że to wszystko jest zagmatwane, gdyż do określenia jednej i tej samej rzeczy – choroby dziąseł – używa się wielu specjalistycznych terminów medycznych. Związek między tymi terminami jest następujący: Choroba dziąseł to najszersza, ogólna nazwa, określająca infekcję bakteryjną w jamie ustnej. Zarówno zapalenie dziąseł, jak i zapalenie przyzębia (paradontoza) to określenia choroby dziąseł – ale te dwie nazwy nie są zamienne, gdyż oznaczają dwie różne rzeczy.

Zapalenie dziąseł oznacza wczesne, łagodne (i odwracalne) stadium choroby dziąseł, charakteryzuje się zaczerwienieniem i obrzękami dziąseł, które mogą krwawić podczas szczotkowania czy nitkowania. Jeżeli zapaleniu dziąseł nie zapobiega się w porę poprzez staranniejszą higienę jamy ustnej, może ono postępować i rozwinąć się w poważniejsze (nieodwracalne) stadium choroby dziąseł, jakim jest zapalenie przyzębia (paradontoza), które atakuje dziąsła, kość oraz tkankę łączną utrzymującą zęby i prowadzi do rozchwiania zębów, a z czasem może powodować ich wypadanie. Choroba dziąseł jest główną przyczyną wypadania zębów. Dlatego problemy z dziąsłami najlepiej eliminować w zarodku, stosując regularne płukanie jamy ustnej.

Dlaczego krwawią mi dziąsła?

W miarę jak się starzejemy, coraz częściej może się zdarzać, że po szczotkowaniu czy nitkowaniu zębów zauważymy pojedyncze krople krwi w umywalce – zwykle jednak wielu z nas przekonuje samych siebie, iż to nic takiego. Ale krwawiące dziąsła – nawet podczas oczyszczania u dentysty – nie są objawem normalnym ani zdrowym. Są oznaką – możliwe, że obok innych często ignorowanych sygnałów ostrzegawczych, jak rozpulchnione, zaczerwienione, podrażnione dziąsła – zapalenia dziąseł (wczesnej postaci choroby dziąseł). U milionów dorosłych występuje jakaś postać choroby dziąseł, a jednak wie o tym tylko niewielka grupa, ponieważ we wczesnym stadium nie pojawia się ból. Na szczęście choroba dziąseł we wczesnym stadium jest odwracalna, wystarczy odpowiednio i systematycznie zadbać o codzienną higienę jamy ustnej oraz częściej odwiedzać dentystę, który usunie płytkę nazębną i kamień profesjonalnymi narzędziami. Jednak wskutek braku reakcji na krew w umywalce choroba dziąseł może przejść w poważne stadium, czyli zapalenie przyzębia (paradontoza), które atakuje dziąsła, niszczy kość szczęki i jest główną przyczyną wypadania zębów. Jeśli widzisz drobiny krwi, nie czekaj, już dziś zacznij systematycznie szczotkować i nitkować zęby oraz płukać jamę ustną płynem LISTERINE® PROFESSIONAL GUM THERAPY.

Dlaczego moje dziąsła cofają się?

Rozpoznajesz najbardziej charakterystyczny objaw środkowego stadium choroby dziąseł. Nie wolno Ci go zignorować. Kiedy zauważysz, że dziąsła i tkanka kostna odsuwają się od zębów i dolna część zęba staje się bardziej widoczna, to znak, że Twoje dziąsła cofają się. Często też mówi się o kurczeniu się dziąseł. W efekcie tego zjawiska korzenie zębów zostają odsłonięte i narażone na działanie szkodliwych bakterii, a jama ustna staje się podatna na cały szereg problemów zdrowotnych. Jeżeli towarzyszy temu zaczerwienienie i zaognienie dziąseł, które krwawią podczas szczotkowania, prawdopodobną przyczyną jest wczesne stadium choroby dziąseł. Nieleczone cofanie się dziąseł może mieć poważne, nieodwracalne skutki, jak utrata zębiny (twardej, gęstej tkanki kostnej tworzącej trzon zęba pod szkliwem i utrzymującej ząb na miejscu) oraz wrażliwość, bolesność lub infekcja odsłoniętych korzeni.

Czy wszystkie płyny do płukania jamy ustnej leczą zapalenie dziąseł?

Zawsze sprawdzaj skład na etykiecie butelki płynu do płukania jamy ustnej i szukaj składników usuwających bakterie i zwalczających chorobę dziąseł (jak np. LISTERINE® PROFFESIONAL GUM THERAPY ). Regularne stosowanie płynu do płukania jamy ustnej LISTERINE® PROFESSIONAL GUM THERAPY usuwa bakterie osadzające się na dziąsłach i tworzące płytkę nazębną. Nieusuwana płytka twardnieje i zmienia się w kamień nazębny. Niektóre płyny do płukania ust zawierają ponadto fluorek, który chroni zęby przed próchnicą

Jakie są zasady płukania jamy ustnej?

Najlepiej stosować płyn do płukania jamy ustnej LISTERINE® dwa razy dziennie, zgodnie z zaleceniami. Skład płynu do płukania LISTERINE® sprawia, że wyjątkowo skutecznie usuwa on bakterie powyżej linii dziąseł, a także zmniejsza ilość lepkiego nalotu płytki. Stosuj płyn do płukania jamy ustnej LISTERINE® dwa razy dziennie, by uzyskać 24-godzinną ochronę przed bakteriami mogącymi wywoływać problemy z dziąsłami.