5 charakterystycznych oznak choroby dziąseł

Odrobina krwi, która pojawia się w umywalce po szczotkowaniu lub nitkowaniu zębów, może wydawać się bez znaczenia, ale warto zwracać uwagę na takie sygnały – są to wczesne objawy łatwej do wyleczenia, odwracalnej choroby dziąseł. Nieleczona choroba dziąseł w łagodnym stadium może postępować i przejść w stadium zaawansowane, które trwale uszkadza kość i tkankę utrzymującą zęby. Nie lekceważ tych pięciu najbardziej widocznych sygnałów, jakie wysyła Twój organizm, i dbaj o higienę jamy ustnej.

#1 Na czerwono

Czerwony jest kolorem ostrzegającym przed zagrożeniem. Jeśli więc spoglądając w lustro widzisz, że dziąsła przybrały odcień czerwony lub fioletowy, może to być znak, że coś im grozi. Zdrowe dziąsła są twarde i jasnoróżowe. Bakterie mogą wywoływać stan zapalny dziąseł, inaczej zapalenie dziąseł we wczesnym, łagodnym stadium choroby lub zapalenie przyzębia (paradontozę), które jest dalszym, poważniejszym stadium tej choroby.

#2 Dziąsła są opuchnięte

We wczesnym stadium choroby dziąseł przy stanie zapalnym może także pojawiać się obrzęk dziąseł. To znak, że należy bardziej systematycznie zadbać o higienę jamy ustnej.

#3 Widzisz krew w umywalce

Krew w umywalce, gdy spluwasz po szczotkowaniu i/lub nitkowaniu zębów, to kolejny objaw. Krwawiące dziąsła sygnalizują chorobę dziąseł we wczesnym stadium.

#4 Dziąsła odsuwają się od zębów

Jeśli zęby wydają się dłuższe niż zwykle i zauważasz cofanie się, czyli osuwanie się dziąseł, jest to kolejna typowa oznaka wczesnego stadium choroby dziąseł, czyli zapalenia przyzębia (paradontozy). Nie jest to po prostu naturalny objaw starzenia się.

#5 Masz nieświeży oddech

Przykry zapach z ust lub nieprzyjemny smak także może świadczyć o początkach choroby dziąseł. Sprawcą nieświeżego oddechu najczęściej jest nalot nagromadzony na języku.

Inne charakterystyczne zmiany w jamie ustnej, będące skutkiem choroby dziąseł, mogą obejmować tkliwość dziąseł, pojawianie się pustych przestrzeni między zębami, rozchwiane zęby i/lub zmiany zgryzu, czyli dopasowania zębów podczas gryzienia. Nie należy ignorować tych objawów. Jeśli opanujesz problemy z dziąsłami, masz jeszcze szansę uniknąć zaawansowanej choroby dziąseł.