Title

Płukanie dla przyszłych mam

U kobiety w ciąży poziom hormonów stale się waha, co może wpływać na zdrowie dziąseł i zębów: jama ustna może być bardziej podatna na działanie bakterii płytki nazębnej. Dlatego jeśli chodzi o chorobę dziąseł, ciąża jest czynnikiem ryzyka. W jednym z badań1 wykazano, że kobiety ciężarne wymagają staranniejszej higieny jamy ustnej, by ochronić dziąsła i zęby. Chcąc utrzymać w dobrej kondycjijamę ustną, przestrzegaj schematu płukania ust dwa razy dziennie: będziesz miała o jeden powód do niepokoju mniej przez te 9 miesięcy.

Na co kobiety ciężarne powinny zwrócić szczególną uwagę

Bycie w ciąży nie znaczy, że kobieta automatycznie ma problemy z dziąsłami lub zębami. Znaczy tylko, że w tym czasie należy szczególnie starannie zadbać o zdrowie jamy ustnej. Może się zdarzyć, że w czasie ciąży dziąsła będą zaognione, opuchnięte, zaczerwienione, mogą też krwawić w trakcie szczotkowania lub nitkowania. 

 

Dbaj o higienę jamy ustnej

Pamiętaj, że samym szczotkowaniem oczyszczasz zaledwie 25% jamy ustnej. Włącz do codziennej higieny płukanie płynem LISTERINE®, by utrzymać świeżość i czystość jamy ustnej.

Używaj odpowiednich narzędzi

*Pasty do zębów z fluorkiem *Szczoteczki o miękkim włosiu lub elektryczna *Chociaż nie jest to łatwe, staraj się nitkować zęby. *Płucz jamę ustną płynem do płukania ust, który usuwa bakterie w trudno dostępnych miejscach.