5 nie tak znów niewinnych nawyków, które szkodzą jamie ustnej

Uwielbiasz (białe) wino

Czerwone wino pozostawia osady na zębach, ale czy wiesz, że białe wino może uszkadzać dziąsła, ponieważ ma wysoką kwasowość? Prostym rozwiązaniem jest płukanie jamy ustnej dwa razy dziennie odpowiednim płynem.

Obgryzasz paznokcie

Nieustanne podrygiwanie stopą czy strzelanie palcami – wielu z nas ma nawyki związane ze stresem. Jeśli Twoim przyzwyczajeniem jest obgryzanie paznokci, pamiętaj, że za każdym razem, kiedy podnosisz rękę do ust i zaczynasz gryźć paznokieć, wpuszczasz do jamy ustnej całe mnóstwo tkwiących pod nim zarazków i brudu.

Nie masz czasu

Nawet jeśli jesteś bardzo zajęty lub zmęczony, nie wolno zaniedbywać higieny jamy ustnej. Każdemu z nas zdarza się czasem zaniedbać zabiegi higieniczne jamy ustnej, ale faktem jest, że niefrasobliwe podejście do szczotkowania, jedynie sporadyczne nitkowanie czy płukanie sprzyja gromadzeniu się płytki nazębnej a w konsekwencji kamienia nazębnego, prowadząc także do próchnicy.

Regularnie używasz wykałaczki

Te małe patyczki, o ile są prawidłowo stosowane, pomagają czyścić przestrzenie między zębami. Ale często wykałaczki są używane niewłaściwie i uszkadzają tkankę dziąseł. Dla dobrej kondycji dziąseł najbezpieczniej jednak szczotkować i nitkować zęby oraz płukać jamę ustną

Kochasz cytryny 

Cytryny i inne owoce cytrusowe zawierają kwasy, które szkodzą tkance dziąseł i mogą podrażniać jamę ustną narażoną wówczas na problemy. Chociaż zawierają dużo witaminy C, która wzmacnia odporność, i są naturalnym środkiem przeciwbakteryjnym, należy ich spożycie ograniczyć do minimum.