4 wskazówki, jak zwalczać chorobę dziąseł

Choroba dziąseł to infekcja jamy ustnej wywołana przez grubą warstwę bakterii osadzających się na dziąsłach i zębach. Chcąc się pozbyć choroby dziąseł, należy zacząć od stwierdzenia, jakiego rodzaju choroba Cię dotyka. Jeśli Twoje dziąsła są opuchnięte lub w czasie szczotkowania zębów widzisz krew w umywalce, może to być objaw zapalenia dziąseł. Jeśli choroba jest nieleczona i występuje ciężkie uszkodzenie dziąseł i kości, może to prowadzić do bardziej zaawansowanego zapalenia przyzębia (paradontozy). Tak czy owak, aby zapobiec temu problemowi, musisz sobie wyrobić nowe nawyki, obejmujące szczotkowanie i nitkowanie zębów oraz płukanie jamy ustnej.

1. Nabierz lepszych nawyków higienicznych

Choroba dziąseł rozwija się na ogół wówczas, kiedy rozluźnimy dyscyplinę i zaniedbamy higienę jamy ustnej. Kiedy choroba dziąseł jest we wczesnym stadium, rozwiązanie jest proste: wystarczy staranniej zadbać o higienę jamy ustnej i dokładniej ją czyścić. Szczotkowanie zębów po posiłkach, nitkowanie oraz płukanie jamy ustnej  płynem do płukania LISTERINE® PROFESSIONAL GUM THERAPY dwa razy dziennie może zahamować zapalenie dziąseł. Zaplanuj także regularne kontrole u dentysty, ponieważ jeśli płytka nazębna przekształci się w kamień, można go będzie usunąć tylko podczas profesjonalnego zabiegu czyszczenia. Wczesnej chorobie dziąseł można zapobiegać, jeżeli natychmiast podejmiesz odpowiednie kroki.

2. Wybierz się na dokładne czyszczenie

Jeżeli staranne dbanie o higienę jamy ustnej nie eliminuje objawów choroby dziąseł, przypuszczalnie masz bardziej zaawansowaną postać, w której wokół podstawy zębów utworzyły się głębokie, trudno dostępne kieszonki zasiedlone przez bakterie. Głębokie czyszczenie, wykonywane co pół roku przez dentystę lub periodontologa, to najlepszy sposób na pozbycie się kamienia nazębnego.

3. Pomóż sobie lekami

Jeśli problemy się utrzymują, może być konieczne przepisanie antybiotyków, które w pełni wyeliminują drobnoustroje wywołujące infekcje, czy żelu do stosowania miejscowego, który nakłada się na kieszonki lub szczeliny między dziąsłami.

4. Zdaj się na fachowców

Chcąc wyleczyć bardziej zaawansowane postaci choroby dziąseł dentysta może zalecić jeden z wielu zabiegów chirurgicznych dziąseł – a nawet kilka różnych zabiegów – w celu usunięcia głębokich kieszonek i zlikwidowania stanu zapalnego. Możliwe są tu zabiegi płatowe (gdzie po odsunięciu dziąsła od zębów i usunięciu kamienia na dziąsło nakłada się szwy, które przytrzymują je wokół zębów); przeszczepy tkanki miękkiej (która zastępuje zniszczone dziąsła i przykrywa odsłonięte korzenie); przeszczepy kości (zastąpienie zniszczonej kości przeszczepioną tkanką kostną ludzką, zwierzęcą lub nawet materiałem wyprodukowanym przez człowieka); a także regeneracja tkanki (która ma spowodować odrośnięcie zniszczonej kości). Procedury te są równie skomplikowane, jak ich opis, lepiej więc ich unikać.