4 wskazówki, jak zwalczać chorobę dziąseł
Choroba dziąseł to infekcja jamy ustnej wywołana przez grubą warstwę bakterii osadzających się na dziąsłach i zębach. Chcąc się pozbyć choroby dziąseł, należy zacząć od stwierdzenia, jakiego rodzaju choroba Cię dotyka. Jeśli Twoje dziąsła są opuchnięte lub w czasie szczotkowania zębów widzisz krew w umywalce, może to być objaw zapalenia dziąseł. Jeśli choroba jest nieleczona i występuje ciężkie uszkodzenie dziąseł i kości, może to prowadzić do bardziej zaawansowanego zapalenia przyzębia (paradontozy). Tak czy owak, aby zapobiec temu problemowi, musisz sobie wyrobić nowe nawyki, obejmujące szczotkowanie i nitkowanie zębów oraz płukanie jamy ustnej.
1. Nabierz lepszych nawyków higienicznych
Choroba dziąseł rozwija się na ogół wówczas, kiedy rozluźnimy dyscyplinę i zaniedbamy higienę jamy ustnej. Kiedy choroba dziąseł jest we wczesnym stadium, rozwiązanie jest proste: wystarczy staranniej zadbać o higienę jamy ustnej i dokładniej ją czyścić. Szczotkowanie zębów po posiłkach, nitkowanie oraz płukanie jamy ustnej płynem do płukania LISTERINE
2. Wybierz się na dokładne czyszczenie
Jeżeli staranne dbanie o higienę jamy ustnej nie eliminuje objawów choroby dziąseł, przypuszczalnie masz bardziej zaawansowaną postać, w której wokół podstawy zębów utworzyły się głębokie, trudno dostępne kieszonki zasiedlone przez bakterie. Głębokie czyszczenie, wykonywane co pół roku przez dentystę lub periodontologa, to najlepszy sposób na pozbycie się kamienia nazębnego.
3. Pomóż sobie lekami
Jeśli problemy się utrzymują, może być konieczne przepisanie antybiotyków, które w pełni wyeliminują drobnoustroje wywołujące infekcje, czy żelu do stosowania miejscowego, który nakłada się na kieszonki lub szczeliny między dziąsłami.
4. Zdaj się na fachowców
Chcąc wyleczyć bardziej zaawansowane postaci choroby dziąseł dentysta może zalecić jeden z wielu zabiegów chirurgicznych dziąseł – a nawet kilka różnych zabiegów – w celu usunięcia głębokich kieszonek i zlikwidowania stanu zapalnego. Możliwe są tu zabiegi płatowe (gdzie po odsunięciu dziąsła od zębów i usunięciu kamienia na dziąsło nakłada się szwy, które przytrzymują je wokół zębów); przeszczepy tkanki miękkiej (która zastępuje zniszczone dziąsła i przykrywa odsłonięte korzenie); przeszczepy kości (zastąpienie zniszczonej kości przeszczepioną tkanką kostną ludzką, zwierzęcą lub nawet materiałem wyprodukowanym przez człowieka); a także regeneracja tkanki (która ma spowodować odrośnięcie zniszczonej kości). Procedury te są równie skomplikowane, jak ich opis, lepiej więc ich unikać.