6 produktów, które plamią zęby

Każdy z nas to kiedyś przeżył. Zjadamy coś w kolorze ciemnofioletowym, a gdy spoglądamy w lustro, widzimy czarny język i zabarwione na ciemno zęby. Przejrzyj poniższy wykaz produktów spożywczych i napojów, które najbardziej przebarwiają zęby. Po ich spożyciu staraj się płukać i szczotkować. Jeżeli to niemożliwe, przepłucz jamę ustną wodą.

ZAPLAMIACZ ZĘBÓW #1: Pomarańczowe lizaki lodowe

Produkty w rodzaju sorbetowych lizaków lodowych są barwione za pomocą barwników, które mogą też plamić zęby. Pamiętaj o zasadzie: jeśli coś zabarwia język, to zmienia także kolor zębów, tyle że jest to mniej zauważalne.

ZAPLAMIACZ ZĘBÓW #2: Ciemne jagody

Od borówek amerykańskich po maliny i żurawiny – wszystkie te owoce sprzyjają pojawianiu się plam na zębach. To nie powód, żeby unikać jedzenia tych zdrowych, pełnych przeciwutleniaczy superproduktów. Nie zapominaj tylko o wypłukaniu ust po zjedzeniu garści soczystych jagód.

ZAPLAMIACZ ZĘBÓW #3: Wino

Tak, wiadomo, że czerwone wino brudzi – ale czy wiesz, że białe wino, ze względu na zawarte w nim taniny, także zmienia kolor zębów? Aby osiągnąć najlepszy efekt, zakończ picie wina na 30 minut przed wieczornym szczotkowaniem, nitkowaniem i płukaniem.

ZAPLAMIACZ ZĘBÓW #4: Ketchup

Ten słodki, ciemny sos, zawierający wyraziste przyprawy, jak curry, kumin i kurkuma, z czasem może brudzić zęby. Po posiłkach zawierających ketchup nie zapominaj o płukaniu i szczotkowaniu. Jeżeli to niemożliwe, przepłucz jamę ustną wodą, by usunąć pozostawiające plamy na zębach resztki jedzenia.

ZAPLAMIACZ ZĘBÓW #5: Kawa

Nie musisz rezygnować z picia kawy tylko dlatego, że brudzi ona zęby – wybierz kawę mrożoną i postaraj się pić ten ciemny napój przez słomkę.

ZAPLAMIACZ ZĘBÓW #6: Napoje gazowane

Czy to z cukrem, czy bez cukru, napoje gazowane przebarwiają zęby i psują uśmiech. Napoje gazowane nie są przyjazne dla jamy ustnej i należy ich unikać.