Jak działają zabiegi i produkty wybielające

Zęby ulegają zabrudzeniu na dwa sposoby: pierwszym są plamy powierzchniowe, zwykle spowodowane osobistymi nawykami, jak palenie papierosów, picie kawy i niedostateczna higiena jamy ustnej; drugi to głębsze przebarwienia, wnikające w szkliwo, które mogą być skutkiem urazu jamy ustnej, zażywania leków lub naturalnego procesu starzenia się.

Zęby można rozjaśnić, usuwając plamy powierzchniowe lub wybielając je. Zależnie od stężenia zastosowanych środków wybielających, niektóre preparaty są na tyle silne, że wnikają głęboko w szkliwo, gdzie wywołują reakcję chemiczną, wskutek której związki chemiczne znajdujące się w plamach ulegają rozłożeniu. Ta reakcja nosi nazwę utleniania. Jeżeli stężenie jest mniejsze, produkty działają tylko na powierzchni zęba.

Profesjonalne wybielanie u dentysty 

Zaletą zabiegu u dentysty jest uprzednie dokładne oczyszczenie i zbadanie jamy ustnej. Podczas wybielania w gabinecie zwykle wykorzystuje się perhydrol, czyli wodę utlenioną. W trakcie procedury dentysta kilkakrotnie nakłada na zęby żel z perhydrolem, usuwa go, po czym znowu nakłada. Profesjonalne wybielanie może rozjaśnić zęby o cztery, a nawet sześć odcieni. Zabieg w gabinecie dentystycznym ma jeszcze i tę zaletę, że podczas wybielania zębów dziąsła i jama ustna są chronione. Taka metoda wybielania należy do najdroższych, ale jej efekty utrzymują się najdłużej.                                                     

Dobrane przez dentystę wybielanie w domu

Produkty do wybielania w warunkach domowych także bazują na żelach z niskim stężeniem perhydrolu, a ponadto zawierają substancje smakowe, wodę i glicerynę. Aby wykonać dla Ciebie nakładki, dentysta pobierze wycisk zębów i zrobi ich replikę, aby dopasować specjalne szyny. Otrzymasz żel, który należy nakładać na zęby za pomocą szyn, i zalecenie, aby nosić szyny po kilka godzin dziennie przez tydzień lub dwa.

Wybielanie domowymi sposobami

Przed zastosowaniem domowej metody wybielania warto najpierw udać się do dentysty, by sprawdził zęby pod kątem ewentualnych problemów i w razie potrzeby wyleczył je. Jak wspomniano wcześniej, większość wybielaczy do stosowania w domu zawiera perhydrol, chociaż stężenie związków chemicznych może być tu znacznie niższe niż w produktach profesjonalnych. Produkt wybielający może mieć postać żelu, gumy, pasków lub pasty do zębów.

Kto nie powinien wybielać zębów

Wybielanie nie jest rozwiązaniem dla każdego, więc jeśli masz jakieś pytania, przed nałożeniem na zęby jakiegokolwiek produktu wybielającego skonsultuj się z dentystą.