Ochrona zębów pod stałym aparatem ortodontycznym

Kiedy zaczynasz nosić stały aparat ortodontyczny, czyszczenie staje się znacznie bardziej skomplikowane, ale przy odrobinie cierpliwości można sobie z nim poradzić.

W przypadku stałego aparatu największą trudność sprawia fakt, że resztki pokarmów mogą pod nim utkwić i przyklejać się do zębów. Cukry i skrobia, które utknęły pod aparatem w trudno dostępnych miejscach, gdzie nie wystarczy szczotkowanie i nitkowanie, mogą powodować próchnicę i pozbawiać szkliwo wzmacniających je minerałów, jak wapń i fosfor.

Dla osób noszących aparat najlepszą linią obrony przeciwko powodującej ubytki próchnicy jest stosowanie płynu z zawartością fluorku, jak płyn LISTERINE®. Ponieważ płyn z fluorkiem LISTERINE® dociera do trudno dostępnych miejsc, gdzie nie można sięgnąć szczoteczką czy nicią dentystyczną. Warto włączyć go na stałe do zabiegów higienicznych  jamy ustnej. Nie unikaj czyszczenia zębów tylko dlatego, że stało się to trudniejsze; szczotkowanie zębów dwa razy dziennie pastą z fluorkiem, nitkowanie i płukanie płynem LISTERINE® – to prawidłowy rytuał codziennej higieny jamy ustnej, nie zaniechaj go.