Jak zapobiegać próchnicy zębów

Na szczęście ubytkom (dziurom, które powstają w zębach, gdy próchnica przez dłuższy czas osłabia szkliwo) da się zapobiegać. Zastosuj się do poniższych wskazówek, aby unikać ubytków i kosztownych, nieprzyjemnych wizyt u dentysty.

WSKAZÓWKA #1: Odwiedzaj dentystę

Jeśli chcesz uniknąć ubytków, nie omijaj gabinetu dentystycznego. Regularne oczyszczanie zębów z kamienia nazębnego, co najmniej raz na pół roku, pomaga wcześnie zapobiegać próchnicy, zanim jeszcze rozwinie się i zamieni w ubytki; w razie potrzeby dentysta może też nałożyć na zagrożone miejsca fluorek, który zapobiegnie próchnicy zębów i ubytkom.

WSKAZÓWKA #2: Szczotkuj pastą z fluorkiem

Wybierz pastę do zębów z fluorkiem, gdyż udowodniono, że ten składnik chroni zęby przed próchnicą i ubytkami. Jeżeli obawiasz się o szkliwo, szczotkuj zęby częściej niż zalecane dwa razy dziennie, zacznij szczotkować po każdym posiłku, by usunąć cukry i skrobię, które zamieniają się w niszczące kwasy, i nałożyć na zęby dodatkową warstwę chroniącą przed próchnicą i ubytkami.  

WSKAZÓWKA #3: Płucz płynem z fluorkiem

Można także rozejrzeć się za płynami do płukania ust ,jak np. płyn LISTERINE® TOTAL CARE, LISTERINE SMART RINSE® czy LISTERINE® PROFESSIONAL FLUORIDE PLUS które zawierają chroniący zęby fluorek, pomagając tym samym utrzymać prawidłową higienę oraz kondycję zębów i chronią przed ubytkami.

WSKAZÓWKA #4: Ogranicz podjadanie 

Postaraj się jeść tylko określoną ilość razy w ciągu dnia, a do posiłków włącz produkty spożywcze, które wzmacniają zęby i korzystnie na nie działają. Zawsze, kiedy coś jesz lub pijesz napoje inne niż woda, bakterie mają z czego wytworzyć kwasy, które osłabiają szkliwo zębów. Ogranicz ilość kwasów, które uszkadzają Twoje zęby, poprzez ograniczenie liczby posiłków i przekąsek do kilku w ciągu dnia. Jeśli obawiasz się o kondycję dziąseł, dwa razy dziennie szczotkuj zęby i płucz jamę ustną płynami LISTERINE® z fluorkiem. Jeśli nie masz dostępu do tych metod, postaraj się przynajmniej wypłukać usta wodą.