Gdy suchość jamy ustnej powoduje nieświeży oddech

Kserostomia, inaczej suchość jamy ustnej, występuje, gdy zmniejsza się produkcja śliny. Wskutek wysuszonej śluzówki pojawiają się trudności z mówieniem, ból gardła, a pragnienia nie potrafi ugasić nawet największa szklanka wody. Gdy suchość utrzymuje się przez dłuższy czas, może powodować nieświeży oddech. Dlaczego? Naturalna ślina, która znikła, ma określone zadanie: spłukuje bakterie i resztki pokarmowe z zębów i dziąseł. Jeśli brakuje śliny, która by je spłukała, bakterie i resztki jedzenia zaczynają się rozkładać i wytwarzają nieprzyjemny zapach

Suchość jamy ustnej może mieć wiele przyczyn. Na zmniejszenie produkcji śliny mogą wpływać niektóre leki, w tym leki na nadciśnienie, antyhistaminy, antydepresanty, leki moczopędne i niesteroidowe leki przeciwzapalne. Podobnie terapia naświetlaniem, choroby gruczołów ślinowych, cukrzyca, oddychanie przez usta, bezdech senny oraz niektóre choroby autoimmunologiczne. U osób cierpiących na zaburzenia odżywiania, jak bulimia i anoreksja, kobiet ciężarnych lub karmiących piersią suchość jamy ustnej może pojawiać się w efekcie odwodnienia i zmian hormonalnych. Inne czynniki to np. stres, lęk i depresja. Nieleczona suchość jamy ustnej może prowadzić do próchnicy zębów, ubytków, trudności w jedzeniu i mówieniu, a nawet do wypadania zębów.

Skutki uboczne suchości jamy ustnej można zniwelować. Żucie bezcukrowej gumy stymuluje produkcję śliny, a przy tym nie oblepia zębów niepotrzebnym cukrem. Innym rozwiązaniem jest płukanie jamy ustnej płynem do płukania ust, który usuwa bakterie, resztki pokarmowe i nawilża jamę ustną. Jeszcze inne proste metody na zwalczanie suchości jamy ustnej to ograniczenie spożycia kawy i picie dużych ilości wody.