5 rzeczy, które należy wiedzieć o chorobie dziąseł

Co to jest zapalenie dziąseł?

Jest to wczesne stadium występującej powszechnie na świecie choroby dziąseł. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia jedna na 4 osoby dorosłe na świecie, cierpi na jakąś formę infekcji bakteryjnej, a u 15% do 20% choroba rozwija się i osiąga postać ostrą1. W Polsce zaledwie 1,7% Polaków ma całkowicie zdrowe dziąsła i nie wymaga interwencji stomatologicznej. Oznacza to, że 98,3% Polaków cierpi z powodu chorób dziąseł!2.

Jakie są objawy zapalenia dziąseł?

Objawy choroby dziąseł łatwo przeoczyć.. Jednak jeśli Twoje dziąsła są opuchnięte, zaczerwienione i krwawią podczas szczotkowania lub nitkowania, możliwe, że masz zapalenie dziąseł. Zapalenie dziąseł nie zawsze jest bolesne, dlatego tak łatwo przeoczyć jego objawy.

Co wywołuje zapalenie dziąseł?

Najczęstsze przyczyny to niedostateczna higiena jamy ustnej i nieprawidłowa technika mycia zębów. Jeżeli nie pilnuje się codziennego czyszczenia zębów szczotką i nicią dentystyczną oraz płukania, pozostałe w jamie ustnej bakterie mnożą się i tworzą gruby nalot zwany płytką nazębną, który może zmienić się w kamień nazębny i z czasem niszczyć zęby oraz przyczyniać się do obniżania linii dziąseł.

Czy można zapobiegać zapaleniu dziąseł?

Systematyczna, staranna higiena zębów i jamy ustnej: szczotkowanie i płukanie dwa razy dziennie płynem do płukania jamy ustnej LISTERINE® PROFESSIONAL GUM THERAPY oraz czyszczenie zębów nicią raz dziennie może odwrócić zapalenie dziąseł, czyli wczesne stadium choroby dziąseł. Kluczem do utrzymania zdrowia i higieny jamy ustnej jest także zaplanowanie i regularne odbywanie raz na pół roku wizyt kontrolnych u dentysty, gdyż kamień nazębny można usunąć tylko profesjonalnymi narzędziami w gabinecie dentystycznym. 

Jak się leczy zapalenie dziąseł?

Najważniejszym elementem w leczeniu zapalenia dziąseł jest zwrócenie uwagi na objawy, które mogą się wydawać nieszkodliwe, jak np. odrobina krwi pojawiająca się przy czyszczeniu zębów nicią lub szczoteczką i/lub podrażnione dziąsła, zaczerwienione i/lub obrzęknięte. Jeśli występują takie objawy, należy się umówić na wizytę u dentysty, który stwierdzi ich przyczynę oraz oceni stan zębów i dziąseł. Dentysta może zalecić bardziej wszechstronne, staranniejsze dbanie o higienę zębów w domu, w tym stosowanie płynu do płukania ust. Jeżeli w kieszonkach przyzębowych nagromadziły się bakterie i dziąsła zaczynają się odsłaniać, może być wskazane głębokie czyszczenie, które wykonuje dentysta lub periodontolog (dentysta specjalizujący się w chorobach dziąseł). Na szczęście choroba dziąseł w takim wczesnym, łagodnym stadium jest odwracalna. Jeśli jednak zostanie zignorowana i nieleczona, zapalenie dziąseł może przejść w stadium zaawansowane (zapalenie przyzębia, paradontoza), które jest główną przyczyną wypadania zębów u osób dorosłych.

Źródła informacji:

  1. http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs318/en/
  2. Wybrane zagadnienia z badań epidemiologicznych perio i perio-kardio 2011" pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Renaty Górskiej