Unikaj tych 7 czynności, które niszczą szkliwo
Wiele codziennych nawyków szkodzi jamie ustnej, ale zwracaj uwagę na 7 poniższych czynności, które mogą być szkodliwe dla zębów.
1. Gryzienie długopisu
Większość z nas ma niekiedy pokusę, aby zębami otworzyć butelkę z wodą czy napojem. Jednak może to powodować poważne kłopoty z zębami.
2. Otwieranie opakowań zębami
Od paczek z chipsami aż po papierki po cukierkach – każdemu z nas zdarzyło się otwierać różne opakowania zębami, gdy pod ręką nie było nożyczek. Ale ze względu na dobro Twoich zębów unikaj tego i raczej poświęć trochę czasu na znalezienie odpowiedniego narzędzia do otwarcia paczki.
3. Zgrzytanie zębami
Naturalną reakcją niektórych osób na zdenerwowanie jest zgrzytanie zębami, czy to na jawie, czy przez sen. Zgrzytanie zębami niszczy zęby, podobnie jak zaciskanie ich z całej siły. Zgrzytanie zębami uszkadza także szkliwo, otwierając drogę próchnicy. Jeśli zgrzytanie zębami jest Twoim problemem, zapytaj dentystę, czy nie pomogłaby Ci szyna ochronna na zęby.
4. Unikaj nadmiernego wybielania
Obecnie w aptekach oraz drogeriach
dostępnych jest wiele łatwych w stosowaniu, bezpiecznych i skutecznych produktów wybielających. Postaraj się wybrać kilka ulubionych i stosować je wyłącznie zgodnie z zaleceniami. Zbyt częste wybielanie zębów i używanie zbyt wielu produktów wybielających może powodować nadwrażliwość zębów. Jeżeli masz zniszczone szkliwo lub wrażliwe zęby, wybielanie nie jest wskazane, gdyż może negatywnie wpływać na już osłabione zęby. Jeżeli masz jakiekolwiek problemy z dziąsłami, jamą ustną lub zębami, najpierw skonsultuj się z dentystą, czy preparaty wybielające są dla Ciebie wskazane.
5. Kolczyk w języku
Biżuteria w języku, która nieustannie porusza się po całej jamie ustnej, może kruszyć i wyszczerbiać zęby; może to spowodować konieczność kosztownego leczenia u dentysty oraz zniszczenie szkliwa.
6. Palenie papierosów
Osady na zębach nie tylko brzydko wyglądają, ale sprawiają, że zęby są bardziej narażone na działanie szkodliwych bakterii.
7. Leki
Nawet niektóre leki dostępne bez recepty, jak lekarstwa na kaszel zawierające dużo cukru i antyhistamin, mogą powodować suchość jamy ustnej, co z kolei może prowadzić do próchnicy zębów.