Co to jest ten lepki nalot na moich dziąsłach, gdy się budzę?

Na niemal każdej powierzchni może pojawić się cienki nalot bakteryjny, zwany biofilmem. To dlatego rano po przebudzeniu masz uczucie, że Twoje dziąsła i zęby pokrywa jakiś osad. Pojawianie się biofilmu jest zjawiskiem normalnym i występuje u każdego – nawet jeśli używasz szczoteczki do zębów, nici dentystycznej i płynu do płukania ust. Jednak jeśli nalot nie jest codziennie usuwany, może nawarstwiać się i przekształcać w płytkę nazębną. 

Płytka nazębna, która może powodować chorobę dziąseł, składa się ze szkodliwych bakterii (takich, które żywią się resztkami cukrów pozostałymi na dziąsłach i zębach, wytwarzają kwasy i wywołują próchnicę zębów) oraz w części z bakterii przyjaznych (dzięki którym biofilm mniej przyciąga kwasolubne bakterie).

Przy wyjątkowo starannym dbaniu o zęby w domu – codziennym szczotkowaniu, nitkowaniu i płukaniu – można zminimalizować osadzanie się biofilmu, a nawet poprawić jego jakość przez zwiększenie ilości obecnych w nim przyjaznych bakterii. Jednak przy nie dość częstym czyszczeniu dziąseł i zębów biofilm (na ogół barwy jasnożółtej) twardnieje i przechodzi w kamień nazębny, tworząc gruby osad, który mogą usunąć tylko dentyści za pomocą profesjonalnych narzędzi. Używaj płynów do płukania, aby biofilm w Twojej jamie ustnej był mniej szkodliwy.