Mocne Zęby i Ochrona Przed Próchnicą - Często Zadawane Pytania

Płytka nazębna a kamień nazębny

Kamień nazębny to nie usunięta płytka, która stwardniała i utworzyła na zębach osad. Może go usunąć tylko dentysta. Płytka nazębna to gruby nalot na zębach, który gromadzi się powyżej linii dziąseł, składający się ze śliny, resztek pokarmu i bakterii. Płytka nieusuwana codziennie za pomocą delikatnego szczotkowania, nitkowania i płukania jamy ustnej płynem LISTERINE®, może twardnieć i zmieniać się w kamień nazębny. Kwas zawarty w płytce atakuje zęby wkrótce po posiłku; jeżeli zęby nie zostaną oczyszczone z płytki, może on przedostawać się przez szkliwo i powodować próchnicę. Płytka szkodzi także dziąsłom, może powodować ich zaczerwienienie, opuchnięcie i krwawienie podczas szczotkowania, a nawet prowadzić do ich cofania się.

Kamień nazębny jest twardy, kruchy i porowaty. Ma żółty lub brązowawy kolor i tworzy się na linii dziąseł. Kamień nazębny to płytka, która nie została usunięta i stwardniała od mineralnych osadów zawartych w ślinie. Nawarstwiający się kamień nazębny przyczynia się do powstawania ubytków, próchnicy, a także do wypadania zębów i choroby dziąseł. Jeżeli nie jest usuwany, narasta i dalej się mineralizuje. Kamień może usunąć z zębów jedynie dentysta za pomocą profesjonalnych narzędzi. Można zapobiegać gromadzeniu się kamienia nazębnego poprzez szczotkowanie, nitkowanie i płukanie jamy ustnej płynami LISTERINE® oraz stosowanie pasty do zębów przeciwko tworzeniu się kamienia.

Co to jest fluorek?

Fluorek jest naturalnie występującym w przyrodzie jonem anionowym, który zażywany lub stosowany miejscowo na zęby zapobiega próchnicy. Fluorek pomaga zmniejszyć ryzyko powstania ubytków w zębach. Kwasy zawarte w płytce nazębnej prowadzą do utraty minerałów w zębie (demineralizacji), co z kolei powoduje próchnicę. Powstawanie ubytków można jednak powstrzymać poprzez remineralizację, czyli nakładanie minerałów na uszkodzone powierzchnie zęba. Fluorek stosowany miejscowo może przyspieszyć odbudowę utraconych minerałów.

Fluorek zażywany doustnie, który trafia do żołądka i jelit, jest wchłaniany przez organizm i wzmacnia zęby. Często woda pitna zawiera go w takiej ilości, że ogranicza powstawanie ubytków, zależy to od kraju i regionu, w którym się znajdujesz (i czy pijesz wodę z kranu, czy filtrowaną/butelkowaną). Niewielkie ilości fluorku można także spożyć z niektórymi produktami spożywczymi, jak szpinak, marchew, szparagi, większość owoców morza, herbata i żywność przygotowywana we fluoryzowanej wodzie, a także stosując pastę do zębów z fluorkiem oraz płyn do płukania jamy ustnej LISTERINE® z fluorkiem.

Czy zęby mleczne są tak samo mocne jak stałe?

To prawda, nie wszyscy wiedzą, że zęby mleczne są mniej twarde niż zęby stałe i szybciej się ścierają. Są także bielsze niż zęby stałe (zwane też zębami drugimi lub dorosłymi). Stałe zęby mają zwykle odrobinę bardziej żółty odcień. 

Czy zęby mleczne są bielsze niż stałe?

Zęby mleczne są bielsze niż stałe, jednak szkliwo i warstwa zębiny w mleczakach są cieńsze niż w zębach u dorosłych. Także miazgi jest więcej w stosunku do reszty zęba, co oznacza, że kiedy u dziecka pojawia się ubytek, znacznie szybciej sięga on nerwu. To dlatego kontrole dentystyczne u dzieci są takie ważne. Zęby mleczne mają ponadto krótsze korzenie i nie są tak dobrze osadzone w kości, dzięki czemu łatwiej wypadają. Stąd korzeń zęba stałego ma więcej miejsca na wzrost pod zębem mlecznym.

Czy przy protezie dentystycznej trzeba używać płynu do płukania ust?

Tak, w przypadku protez należy dwa razy dziennie stosować płyn do płukania ust oraz wymiatać szczoteczką resztki pokarmowe i osad. Używaj rozpuszczalnych w wodzie tabletek do czyszczenia protez i mocz protezy w pojemniku z roztworem do czyszczenia. Zawsze czyść protezę nad miękkim ręcznikiem lub umywalką do połowy napełnioną wodą, gdyż protezy bywają śliskie, a gdy upadną, łatwo pękają. Czyść protezę w letniej wodzie szczoteczką z miękkim włosiem. Oczyszczaj protezę bardzo dokładnie. Następnie wypłucz jamę ustną płynem LISTERINE®, który odświeży Ci oddech i zapewni uczucie czystości.

Czy moje dziecko powinno codziennie moczyć aparat ortodontyczny w płynie do płukania ust?

Aby zminimalizować szkodliwe działanie bakterii, wielu dentystów zaleca osobom noszącym aparaty ortodontyczne płukanie jamy ustnej dwa razy dziennie płynem LISTERINE® , ale samego aparatu nie trzeba moczyć w płynie.