Jak uniknąć nieświeżego oddechu

Każdy czasem doświadcza nieświeżego oddechu. Zdarza się, ale można tego uniknąć. Oto kilka prostych sposobów, które pozwalają zapobiec nieprzyjemnym sytuacjom:

Starannie dbaj o higienę jamy ustnej

To klucz do zwalczania nieświeżego oddechu, a jednak wielu o nim zapomina. Najlepiej by było szczotkować i nitkować zęby po każdym posiłku. Dzięki temu redukuje się w jamie ustnej ilość bakterii wywołujących przykry zapach. Ponadto dwa razy dziennie płucz jamę ustną płynem do płukania z fluorem: w ten sposób zapobiegasz powstawaniu ubytków i zmniejszasz ilość płytki nazębnej. Stosuj płyn do płukania ust LISTERINE®, który usuwa bakterie.

Uważaj na to, co jesz

Wszystko, co konsumujesz, wchłania się do krwiobiegu i pojawia się ponownie, kiedy oddychasz i mówisz. Najbardziej kłopotliwymi produktami są te o ostrym smaku i zapachu, jak czosnek, cebula i inne pikantne potrawy. Dlatego jedz więcej warzyw i ziół, jak seler, marchew i pietruszka – zawierają więcej wody, która wypłucze resztki pokarmu z jamy ustnej.

Nawadniaj się

Jeżeli po posiłku nie możesz szczotkować, nitkować i płukać, picie płynów pomoże oczyścić jamę ustną z bakterii i resztek pokarmu, zanim zaczną powodować problemy. Najlepsza jest woda. Trzymaj się z daleka od napojów gazowanych – cały ten nadmiar cukru przylgnie do zębów, gdzie już znajdują się resztki spożytego posiłku, i spowoduje nieświeży oddech.

Żuj mądrze

Żucie po posiłku bezcukrowej gumy pomaga odświeżyć oddech i utrzymać produkcję śliny, dzięki czemu dochodzi do naturalnego spłukania bakterii i resztek jedzenia. Guma słodzona stuprocentowym ksylitolem pomaga także ograniczyć powstawanie ubytków. Uważaj na miętówki: w najlepszym razie zamaskują przykry zapach z ust, w najgorszym mogą zawierać dużo cukru, który tylko przyklei się do zębów i pogorszy problem.