4 fakty pozwalające chronić dziąsła (i zęby)

FAKT: Powszechne zjawisko

Jeśli obawiasz się, że możesz mieć kłopoty z dziąsłami, nie jesteś sam. U milionów dorosłych występuje jakaś postać choroby dziąseł, a jednak wielu z nas nie ma o tym pojęcia. Może zdziwi Cię fakt, że w skali całego świata jeden na czworo dorosłych cierpi na jakiś rodzaj choroby dziąseł, czy to w postaci łagodnej, umiarkowanej czy poważnej.

FAKT: To nie jest pojedynczy problem

Termin „choroba dziąseł”, czyli mówiąc językiem medycznym zapalenie przyzębia (paradontoza), nie oznacza jednego schorzenia, objawu czy rodzaju leczenia. Jest to określenie całego szeregu objawów i etapów, od łagodnych symptomów charakteryzujących się zaczerwienieniem i puchnięciem dziąseł czy wyraźnych sygnałów w rodzaju krwawiących dziąseł, po poważniejsze problemy, jak zapalenie przyzębia, gdzie dziąsła cofają się i tworzą się kieszonki. Brak reakcji może doprowadzić do poważniejszych uszkodzeń, które niszczą zęby, dziąsła i tkankę.

FAKT: Można temu zapobiegać

Na szczęście wiemy, że czas od wystąpienia lekkich objawów w postaci podrażnionych, zaognionych dziąseł do poważniejszych, np. tworzenia się kieszonek, nie dzieje się nagle. Na wczesnym etapie postępu choroby (zapalenie dziąseł) istnieje szansa poprawy stanu zdrowia dziąseł i ochrony zębów.

FAKT: Nie należy ignorować objawów

Im szybciej zwrócimy uwagę na wczesne oznaki problemów z dziąsłami, tym szybciej możemy starać się im zaradzić i odzyskać zdrowie przez poprawę codziennej higieny jamy ustnej. Jeśli Twoje dziąsła krwawią, a Ty ignorujesz ten objaw, choroba dziąseł może w końcu wywołać poważne skutki, takie jak utrata zębów.